در باب ننوشتن

مدتی است ننوشتم. نه برای اینکه چیز قابل عرضه ای نبوده باشد. مگر می شود آدم به هزارها کیلومتر دور از زادگاهش در نیمکره ای دیگر با آیین و گویش و حتی فصل هایی متضاد از آنچه تا کنون تجربه کرده سفر کند و چیزی نبیند که بخواهد در خاطرش ثبت کند. ننوشتنم بیش از آنکه از سر مشغله یا از کاهلی بوده باشد، از جادوی تنهایی است. آدم وقتی تنها می شود تغییر می کند. تمام بافه های ذهنش، تمام عادتهای فکری اش تغییر می کند و او را به سمت تداوم برای بقا پیش می برد. وقتی اتفاقی تلخ یا دست کم دور از انتظار برایت می افتد ناگاه سرت را می چرخانی، می خواهی کسی باشد تا برایش بی تکلف حرف بزنی.  بی آنکه مجبور باشی اول از همه مقدمه ای طولانی از عقبه ات، از مکان جغرافیایی وطنت و از زبان رسمی یا وضعیت سیاسی کشورت برایش باز گویی. سرت را می چرخانی و می بینی هیچ کس نیست. همه هزاران سال دور از زبان و فرهنگ و آیین تو پشت میزهایشان مشغول معماهای خود نشسته اند. حالا بافه های ذهنت ناگاه دست به کار می شوند تا این احساس لحظه ای شور بختی را از روحت بزدایند. ناگاه تو در خود جمع مکسر همه می شوی. همه در تو جمع می شوند و تو فرصت داری تا هر چقدر دوست داری برای خودت قصه از شکوه ها و شادی های روزانه ات ساز کنی. اینچنین می شود که ساعتها می توانی با صدای بلند برای خودت شعر بخوانی. درد دل کنی و قوت قلب بگیری. شاد شوی و شادی ات را با خودت تقسیم کنی. قهر کنی و آشتی کنی. آنوقت است که می بینی انگار تغییر کرده ای. انگار جادوی تنهایی تو را به انسانی آرام تر، خوش بین تر، صبورتر و شاید آبدیده تر تبدیل کرده است. بعد از این خواهم نوشت اما شاید نوشته هایم بیش از آنکه سر درد دلی بر این صفحه باشد، ثبت خاطره ها، اتفاقها و احساسهایم است که بر صفحه روزگارم می گذرد.    

/ 3 نظر / 16 بازدید
بهنامترین

از مرورگر فایر فاکس استفاده نکن. وقتی متنها رو از توی ورد کپی پیست میکنی . کدهی مخفی توی ورد رو هم باهاش میاره. توی پست به نمایش میزاره. یا از آفیس استفاده کن. یا از اکسپلورر و گوگل کروم. یا توی خود ادیتور وبلاگ سرویست تایپ کن یا ابزارکش رو از یکجایی بگیر و روی فایر فاکست نصب کن. سلام

سایه

بیش از انگار است، عین حقیقت: " انگار جادوی تنهایی تو را به انسانی آرام تر، خوش بین تر، صبورتر و شاید آبدیده تر تبدیل کرده است. "

آزاده

حرف دل رو قشنگ گفتی... حرف دل من، تو و آدم هایی اینچنین